مقالات

واحد مراقبت هوا چست؟

واحد مراقبت هوا چست؟

واحد مراقبت هوا چست؟ در این نوشته تصمیم داریم تا اطلاعات مفیدی در مورد وظایف واحد مراقبت هوا ارائه کرده و به طور کامل به این سوال پاسخ دهیم. بنابراین با توجه به اهمیت این قطعه در کارکرد صحیح و کامل ابزار بادی، در صورتی که شما هم با این ابزار سر و کار دارید، پیشنهاد می کنیم این نوشته را تا انتها مطالعه نمایید. آشنایی با مکانیزم و انواع واحدهای مراقبت هوا به شما کمک می کند تا مناسب ترین نوع آن را برای کاربرد مورد نظر خود تهیه کنید.

واحد مراقبت هوا چست و چه کاری انجام میدهد؟

واحد مراقبت هوا چیست؟ واحد مراقبت هوا یک سیستم تصفیه و خشک کننده هوا است که در صنعت برای حفظ کیفیت هوای مورد استفاده در دستگاه‌ های بادی استفاده می ‌شود. این واحد با حذف ذرات معلق در هوا، رطوبت و روغن، کیفیت هوا را بهبود می‌ بخشد و از صدمه دیدن دستگاه‌ های بادی جلوگیری می‌ کند.

واحد مراقبت هوا شامل چندین بخش است که هر کدام وظیفه خاص خود را برای تصفیه و خشک کردن هوا بر عهده دارند. در بخش اول، فیلترهای هوا، گرد و غبار را از هوا حذف می‌ کنند. سپس، در بخش دوم، رطوبت موجود در هوا با استفاده از خشک کننده‌ های هوایی که به آن متصل است، حذف می ‌شود. در آخرین مرحله، بخش روغن ‌گیر هوایی، روغن موجود در هوا را حذف می ‌کند.

واحد های مراقبت هوا از سه بخش فیلتر، رگلاتور و روغن زن تشکیل شده اند. فیلترهای موجود در واحدهای مراقبت هوا معمولا شامل سه نوع فیلتر می شود که عبارتند از فیلتر عمومی جهت حذف حذف آب و ذرات، فیلتر حذف بخار و فیلتر رطوبت گیر جهت حذف روغن. رگلاتور نیز برای تنظیم مقدار فشار هوا و ثابت نگه داشتن فشار سیستم استفاده می شود برای جلوگیری از خراب شدن رگلاتور توصیه می شود که دیافراگم آن را به صورت مرتب روغن کاری کنید.

استفاده از واحد مراقبت هوا برای دستگاه‌ های بادی بسیار مهم است، زیرا هوایی که به آن‌ ها می ‌رسد، ممکن است شامل ذرات معلق، رطوبت و روغن باشد که به طور مستقیم باعث صدمه به دستگاه‌ ها می ‌شود.  باید به این موضوع توجه داشته باشید که واحد مراقبت در انواع مختلفی وجود دارد و شما برای انتخاب مناسب ترین نوع آن برای کاربرد مورد نظر خود باید ویژگی ها و قابلیت های انواع مختلف را بررسی کنید.

واحد مراقبت هوا چست و چه کاری انجام میدهد؟

چرا استفاده از واحد مراقبت کمپرسور باد برای ابزار بادی الزامی است؟

همان طور که در پاسخ سوال واحد مراقبت هوا چست؟ اشاره کردیم، استفاده از واحد مراقبت هوا برای تصفیه هوایی که به ابزار بادی می‌ رسد، ضروری است زیرا هوایی که از کمپرسور تولید می ‌شود  ممکن است شامل ذرات معلق، رطوبت و روغن باشد که به طور مستقیم باعث صدمه به ابزارهای بادی می ‌شود.

واحد های مراقبت هوا با عمکلرد صحیح و بی نقص خود می توانند فشار، کیفیت و مقدار هوای مورد نیاز ابزارهای بادی را در بهترین سطح ممکن تنظیم کنند. در واقع، برای استفاده بهینه و نگهداری صحیح از ابزارهای بادی، باید هوایی که به آن‌ ها می‌ رسد، پاک و خشک باشد. اگر هوای تولید شده توسط کمپرسور، شامل رطوبت باشد، ممکن است باعث تشکیل رسوبات در داخل ابزار بادی یا باعث خرابی قطعات آن شود. حذف این گرد و غبارها، رطوبت و روغن یکی از وظایف واحد مراقبت هوا می باشد.

استفاده از واحد مراقبت کمپرسور باد برای تصفیه هوایی که به ابزار بادی می ‌رسد، به این معنی است که هوای تولید شده توسط کمپرسور، ابتدا تصفیه شده و سپس به ابزار بادی می ‌رسد. این واحد شامل فیلترهای هوایی، خشک کننده ‌های هوایی و روغن‌ گیرهای هوایی است که با حذف ذرات معلق، رطوبت و روغن، کیفیت هوا را بهبود می ‌بخشند و باعث افزایش عمر مفید ابزار بادی و کاهش هزینه‌ های تعمیر و نگهداری می ‌شود

چرا استفاده از واحد مراقبت کمپرسور باد برای ابزار بادی الزامی است؟

جمع بندی

در این نوشته به سوال واحد مراقبت هوا چست؟ پاسخ دادیم و وظایف واحد مراقبت هوا را بررسی کردیم. همان طور که توضیح دادیم عملکرد صحیح واحد مراقبت هوا از صدمه دیدن ابزارآلات بادی جلوگیری می کند. این واحد، هوای ورودی به ابزار بادی را از نظر ویژگی های کمی و کیفی مانند میزان فشار، مقدار و وجود گرد و غبار و غیره در بهترین سطح تنظیم می کند. در هنگام انتخاب و خرید این محصول باید توجه داشته باشید محصولی که انتخاب می کنید، برای دستگاه مورد نظر شما از نظر نوع، اندازه، اتصالات و غیره کاملا مناسب باشد. واحدهای مراقبت موجود در بازار از نظر ساختار، طراحی، جنس بدنه و غیره تفاوت هایی با هم دارند و به همین دلیل کارایی آن ها نیز تا حدودی با هم فرق می کند. از لحاظ جنس بدنه این واحدها ممکن است به صورت آلیاژی، فلزی یا پلیمری ساخته شده باشند. همچنین آن ها از لحاظ سایز ابعاد و سایز اتصالات نیز تفاوت هایی با هم دارند که باید در هنگام خرید به دقت مورد توجه قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *