قلم ایربراش بادی یکی از ابزارآلات مهم در رنگ‌کاری و پاشش رنگ به‌حساب می‌آید که برای استفاده از آن باید با دقت با این وسیله آشنا شوید. از آنجایی که قلم ایربراش ابزاری تخصصی و بسیار ظریف است برای استفاده از آن و رنگ‌کاری باید مهارت بالایی داشته و همچنین از نحوه شستن و تمیز کردن قلم بعد از اتمام کار نیز آگاهی لازم را داشته باشید. حال اینکه قلم ایربراش بادی چیست، چه کاربردهایی دارد و نحوه استفاده از آن به چه صورت است را در ادامه بررسی می‌کنیم تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

راهنمایی استفاده از قلم ایربراش

از قلم ایربراش بادی برای رنگ‌آمیزی و طراحی در صنایع مختلف استفاده می‌شود که برخی از کاربردهای آن را شرح داده‌ایم. از قلم ایربراش برای رنگ‌آمیزی و تزیین روی کیک و شیرینی‌ها استفاده می‌شود، به نحوی که رنگ خوراکی در مخزن آن قرار گرفته و با فشردن نازل رنگ از طریق لوله که مهم‌ترین قسمت قلم است روی کیک پاشیده می‌شود. این ابزار برای طراحی و رنگ‌آمیزی صورت و بدن نیز کاربرد دارد. اما برای استفاده از قلم ایربراش برای رنگ‌آمیزی صورت باید به یاد داشته باشید که از رنگ‌های مخصوص استفاده کنید تا برای پوستتان حساسیت ایجاد نکنند و به‌راحتی بتوان آنها را از روی پوست پاک کرد. همچنین امروزه از این قلم رنگ پاش، برای طراحی روی ناخن نیز استفاده می‌شود و می‌توان به‌وسیله آن طرح‌های زیبایی را ایجاد کرد.

از دیگر کاربردهای قلم ایربراش می‌توان به استفاده برای طراحی ظروف و رزین اشاره کرد. برای این کار رنگ‌های مخصوصی که برای رنگ‌آمیزی سفال بوده و ماندگاری بالایی دارند و در برابر رطوبت و خیس شدن مقاوم هستند را درون مخزن قلم ریخته و به‌راحتی روی ظروف سفالی مورد نظر خود استفاده کنید. این بزار در صنعت خودرو نیز کاربرد مهمی دارد و می‌توان از آن برای رنگ‌آمیزی بدنه خودروها استفاده کرد. با استفاده از قلم ایربراش بادی می‌توان قسمت‌هایی از بدنه خودرو که آسیب دیده رنگ‌آمیزی کرده و به‌خوبی پوشاند. اما از آنجایی که این کار بسیار تخصصی بوده و به مهارت بالا نیازمند است، باید با بیشتری دقت صورت گیرد.

 

 

نحوه نصب و راه اندازی قلم ایربراش

برای راه اندازی قلم ایربراش کافی است در مرحله اول سوزن پشت قلم را به سمت جلو حرکت داده و بادقت و به آرامی آن را به جلو فشار دهید. اگر در حین فشردن متوجه شدید سوزن به جایی مانند ماشه یا کلید گیر می‌کند باید سوزن را مقداری بیرون کشیده و کلید را فشرده و نگه دارید و سپس مجدداً سوزن را فشار دهید. بعد از این مرحله باید نازل را سفت کنید که بهتر است با آچار مخصوص ایربراش داخل کیت استفاده کنید؛ چراکه نازل بسیار کوچک و حساس است. سپس باید پیچ روی مهره سوزن را سفت کنید که باید آن را روی سوزن چرخانده و به انتها برسانید.

 پس آن باید کاپ سوزن و نازل را در محل خود قرار دهید البته باید توجه داشته باشید این عمل باید با نهایت دقت و آرامش انجام شود تا به دیگر قطعات آسیبی وارد نشود. در مرحله دیگر باید قسمت انتهایی قلم ایربراش بادی را محافظ سوزن نازل است، به‌آرامی بسته و آن را سفت کنید. پس از اتمام این مراحل باید برای اینکه مطمئن شوید ایربراش به‌درستی کار می‌کند با پر کردن مخزن رنگ از آب و اسپری‌ کردن آن، قلم را تست کنید.

آموزش تمیز کردن قلم ایربراش

حال که با کاربردها و نحوه استفاده از قلم ایربراش آشنا شدید باید بدانید روش تمیز کردن آن به چه صورت است. برای افزایش طول عمر قلم ایربراش بادی بهتر است بعد از اتمام کار با آن، به مدت یک دقیقه قلم را در محلول قلم شور گذاشته و آن را به‌آرامی تمیز کنید. بعد از این مرحله باید قلم را بیرون آورده و آن را روی دستمال قرار دهید تا خشک شود. در ادامه مراحل شست‌وشوی قلم ایربراش را در محلول قلم شور یا صابون و آب گرم شرح داده‌ایم:

 • ابتدا باید قلم را تا قسمت سوزن و مخزن آن درون آب گرم قرار داده و ماشه آن را بکشید. برای خارج شدن تمامی ذرات رنگ باید این کار را چندین بار تکرار کنید. برای جدا شدن رنگ از بدنه قلم ایربراش حتماً باید از آب گرم استفاده کنید.
 • پس از آن باید تمام قطعات ایربراش را درون ظرف بزرگ غیر فلزی که بهتر است شیشه‌ای باشد بریزید.
 • درون ظرف را از ترکیب دو فنجان آب گرم و دو قاشق سرکه پر کرده و بگذارید قطعات به مدت 5 الی 10 دقیقه در محلول باقی بمانند. از استفاده آب داغ پرهیز کرده و نگذارید قطعات ایربراش مدت طولانی در محلول شستشو باقی بمانند؛ چراکه به آنها آسیب می‌رسد.
 • پس از خارج کردن قطعات قلم باید آنها را با یک حوله کاغذی به‌دقت تمیز و خشک کنید.
 • برای تمیز کردن کانال‌های داخل ایربراش می‌توانید از فرچه مخصوص استفاده کنید.
 • در مرحله بعد باید مخزن رنگ را به‌وسیله پنبه به‌دقت پاک کنید.
 • بعد از تمیز شدن قطعات برای اینکه به محلول شستشو آغشته نباشند باید با آب گرم مجدداً بشویید.
 • در مرحله اخر نیز تمام قطعات را به‌وسیله حوله خشک کرده و بعد از خشک شدن آنها را به هم متصل کنید.

آموزش تمیز کردن قلم ایربراش

بیشتر بدانید: نحوه گذاشتن میخ در میخکوب بادی و تنظیم میخکوب بادی  

نکات اصولی نگهداری قلم ایربراش

برای اینکه قلم ایربراش بادی مدت زمان بیشتر سالم بماند و به تعمیر نیازی نداشته باشد بهتر است نکاتی را که در این بخش به آنها اشاره می‌کنیم رعایت کنید. در طول مدت استفاده از قلم ایربراش ممکن است با این مشکل مواجه شوید که قلم به‌خوبی کار نمی‌کند و به دلیل خشک شدن رنگ در لوله آن مسیر لوله مسدود شده است؛ از این رو باید حتماً بعد از هر بار استفاده از ایربراش تمامی قطعات آن را به‌دقت تمیز کنید. نکاتی که رعایت آنها باعث افزایش طول عمر قلم ایربراش می‌شود عبارتند از:

 • استفاده از رنگ‌های مناسب برای هر کاری
 • استفاده نکردن از ترکیب آب و اکریلیک در قلم ایربراش
 • ادامه شستشو تا زمانی که تمامی رنگ‌ها به‌خوبی خارج شوند.
 • برای شستشوی قلم ایربراش بادی بهتر است تمامی قطعات آن را به‌دقت جدا کرده و بعد از اتمام شستشو آن را دوباره به هم وصل کنید.
 • بهتر است بعد از شستشو برای روغن‌کاری سوزن نازل از براش دوتنظیمه استفاده کنید.
نکات اصولی نگهداری قلم ایربراش

همچنین ببینید: محاسبه نیروی ضربه چکش + قدرت ضربه تقریبی انواع چکش

جمع بندی

قلم ایربراش از پرکاربردترین ابزار رنگ‌آمیزی است که برای استفاده طولانی مدت و صحیح آن باید نگهداری از به‌صورت اصولی انجام شود. قلم‌های ایربراش دارای انواع مختلفی هستند و برای این که بیشترین کارایی را برایتان داشته باشند بهتر است مدلی را انتخاب کنید که مناسب کار شما باشد. با استفاده درست و نصب صحیح آن و همچنین تمیز کردن و نگهداری مناسب و اصولی از این ابزار می‌توانید مدت زمان بیشتری را از آن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *