مقالات

سنباده بادی چیست و معرفی انواع سمباده بادی

سنباده لرزان بادی یکی از ابزارهای کاربردی و مفید در صنایع مختلفی مانند صافکاری، سنگ کاری، نجاری و غیره است. از آن جایی که سنباده های لرزان دارای مکانیزم لرزشی هستند نسبت به سنباده های بادی معمولی کارایی بالاتری دارند و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

در این نوشته تصمیم داریم تا اطلاعات کامل و مفیدی در مورد کاربردهای سمباده لرزان ارائه داده و انواع سنباده لرزان بادی را معرفی کنیم. با توجه به اهمیت کاربرد این نوع سنباده در صنایع مختلف، در صورتی که شما هم به استفاده از آن نیاز دارید، پیشنهاد می کنیم این نوشته را تا انتها مطالعه نمایید.

سمباده بادی چیست؟ و چه کاربرد هایی دارد

سمباده لرزان یکی از انواع سنباده های بادی است که به کمک آن می توانید به راحتی و با کیفیت بالاتری کار سنباده زنی را انجام دهید. سنباده لرزان بادی حرکت دورانی و حرکت لرزشی را به صورت همزمان انجام می دهد و همین موضوع نیز سبب بالاتر رفتن سرعت انجام کار می شود. علاوه بر بالا رفتن سرعت، کار با انواع سنباده لرزان بادی راحت تر است و عدم خستگی سبب می شود تا راندمان و کیفیت کارتان نیز بیشتر شود.  این موضوع خصوصا زمانی که شما در یک پروژه کاری بزرگ هستید، بیشتر به کارتان می آید.

برای کار کردن با سنباده بادی به یک کمپرسور باد نیاز دارید. این سنباده ها حتی بعد از ساعت ها کار کردن نیز داغ نمی کنند. برخلاف سنباده های برقی که بعد از مدتی کار کردن داغ کرده و باید مدتی دست از کار بکشید، با استفاده از سنباده های بادی می توانید ساعت ها به صورت بی وقفه کار کنید.

از آن جایی که سنباده های لرزان بادی دارای قابلیت تنظیم سرعت هستند، سرعت و قدرت سنباده زنی با این دستگاه در تمامی سطوح کار کاملا یک دست است و در نتیجه کیفیت کار شما به طرز چشمگیری افزایش خواهد یافت. از جمله کاربردهای سمباده لرزان می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

سنباده بادی چیست و معرفی انواع سمباده بادی

کاربرد سمباده بادی در صنعت نجاری و چوب

استفاده از انواع سنباده لرزان بادی در صنایع مربوط به چوب و نجاری بسیار رایج است. از جمله کاربردهای سمباده لرزان در این صنایع، صاف کردن سطوح مختلف چوبی است به طوری که هیچ ناهمواری در سطح آن ها باقی نماند. با استفاده از انواع سمباده لرزان می توان سطوح تمامی لوازم چوبی را کاملا صاف و زیبا کرد. در تمامی کارگاه هایی که با ساخت لوازم چوبی سر و کار دارند حتما نمونه هایی از انواع سنباده بادی را مشاهده خواهید کرد.

کاربرد سنباده بادی در صافکاری و نقاشی ماشین

استفاده از انواع مختلف سمباده بادی برای سنباده زدن قسمت های مختلف خودروها نیز بسیار رایج و ضروری است. انتخاب مناسب ترین نوع سنباده با توجه به کارایی سنباده و ویژگی های قسمت خاصی که قصد سنباده زدن آن را داریم اهمیت بسیار زیادی دارد. برای مثال سطوح بزرگ تر را باید با نوع خاصی از سنباده لرزان بادی مانند سنباده های مشتی، سنباده بزنید. برای قسمت های ظریف و کوچک نیز باید از سنباده های مناسب این کار مانند سنباده های سرکج استفاده کنید.

استفاده از سمباده لرزان در صنعت سنگبری و سنگ کاری

در صنایع مرتبط با سنگ ها مانند سنگ بری و سنگ کاری نیز از انواع مختلف سمباده لرزان استفاده می شود. با استفاده از سنباده می توان سطوح ناهموار سنگ ها را کاملا صاف و صیقلی کرد.

سنباده زنی فلزات با سمباده بادی

سنباده زنی فلزات نیز یکی دیگر از کاربردهای سمباده لرزان است. فلزات انواع مختلفی دارند و کاربرد آن ها نیز در صنایع مختلف به شکل های کاملا متفاوتی است. برای سنباده زنی فلزات باید با توجه به نوع فلزات و سرعت و قدرت سنباده زنی مورد نیاز، مناسب ترین نوع سنباده را استفاده کنید.

کاربرد سمباده بادی در صنعت نجاری و چوب

 معرفی انواع سنباده بادی

انواع مختلف سمباده بادی با کیفیت ها و کارایی های مختلف در بازار موجودند و شما می توانید با توجه به کاربرد مورد نظر خود مناسب ترین و مقرون به صرفه ترین نوع را تهیه کنید. برخی از کاربردی ترین انواع سنباده بادی عبارتند از:

 سنباده چهارگوش بادی

سنباده های چهارگوش بادی یکی از انواع کاربری سنباده لرزان بادی است. این نوع سنباده ها در گروه سنباده های مشتی قرار می گیرند. سنباده های چهارگوش همان طور که از نامشان مشخص است دارای پدی چهار گوش هستند. حتما در هنگام کار با سنباده های معمولی متوجه شده اید که سنباده زدن گوشه های کار چقدر دشوار و حتی گاهی غیر قابل انجام است. این مشکل توسط سنباده چهارگوش بادی کاملا بر طرف می شود و شما می توانید به راحتی و با سرعت بالایی گوشه های کار را به طور کامل سنباده بزنید.

پد چهارگوش این نوع سنباده های بادی به صورت همزمان به جلو و عقب حرکت می کند و البته دارای حرکت لرزشی نیز می باشد. در سنباده های چهارگوش بادی بر خلاف سنباده های گرد، دیگر حرکت دورانی پد را نداریم. سرعت حرکت پد این نوع سنباده ها بسیار متنوع است و شما می توانید با توجه به نیاز خود آن را تنظیم کنید.

 سنباده سرکج بادی

یکی دیگر از انواع کاربردی سنباده لرزان بادی نوع سرکج آن می باشد. پد سنباده سرکج بادی با سایر انواع سنباده ها کاملا فرق دارد. همان طور که از نام این نوع سنباده ها به نظر می رسد، پد آن ها به صورت کج و با زاویه نود درجه روی بدنه استوانه ای شکل سنباده قرار گرفته است.

از سنباده سرکج بادی معمولا برای پولیش کاری و ظریف کاری استفاده می شود. پد به کار رفته در این نوع سنباده های بادی معمولا ظریف و دو یا سه اینچی هستند و به این ترتیب امکان سنباده زنی های ظریف را ایجاد می کنند.

سنباده لرزان بادی

همان طور که توضیح دادیم سنباده های لرزان یکی از کاربردی ترین و پرطرفدارترین سنباده های بادی هستند. این نوع سنباده ها با حرکت لرزشی خود سرعت و کیفیت انجام کار را به میزان زیادی افزایش می دهند. در صنایع مختلفی می توان از مزایای کاربرد این نوع سنباده ها بهره برد.

سنباده تفنگی بادی

سنباده تفنگی بادی یا سنباده هفت تیری بادی نیز یکی دیگر از انواع سنباده لرزان بادی است. شکل ظاهری این سنباده مانند یک تفنگ است و به همین دلیل نیز به آن سنباده تفنگی یا هفت تیری می گویند. از آن جایی که این نوع از سنباده بادی نسبت به سایر انواع آن ها بزرگ تر است بهتر است آن را با دو دست خود نگه دارید و کار سنباده زنی را انجام دهید. در این نوع سنباده ها معمولا با توجه به کاربرد آن از پدهای دو، سه یا پنج اینچی استفاده می شود.

از سنباده های تفنگی بادی می توانید برای سنباده زنی روی چوب، فلز، سنگ، پلاستیک و غیره بدون هیچ محدودیتی استفاده کنید. در هنگام انتخاب و خرید این نوع از سنباده ها باید به این نکته توجه داشته باشید که سنباده های تفنگی بادی به دو نوع سرعتی و قدرتی تقسیم می شوند و شما باید با توجه به نیاز و کاربرد مورد نظر خود مناسب ترین نوع آن را انتخاب کنید.

سنباده های تفنگی بادی سرعتی برای کاربردهایی که سرعت انجام کار اهمیت دارد استفاده می شوند. سرعت چرخش پد در این نوع سنباده ها بین 15000 الی 18000 دور در دقیقه است. سنباده های تفنگی بادی قدرتی نیز در کارهایی که  قدرت سنباده زنی اهمیت بیشتری از سرعت آن دارد مورد استفاده قرار می گیرند. در سنباده های تفنگی قدرتی سرعت چرخش پد پایین است و معمولا بین 2 الی 3 هزار دور در دقیقه می باشد.

سنباده تانکی بادی

از دیگر انواع سنباده لرزان بادی می توانیم به سنباده تانکی بادی اشاره کنیم که با نام سنباده نواری نیز شناخته می شود. از این نوع سنباده معمولا برای صاف کردن سطوحی که  ناهمواری زیادی دارند مانند تخته های ناصاف، استفاده می شود. از جمله کاربردهای سنباده تانکی بادی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • سنباده زنی سطوح خیلی ناهموار
  • برش سطوح دارای ناهمواری
  • تراز کردن سطوح مختلف
  • گرد کردن لبه های کار

این نوع سنباده ها دارای قدرت و سرعت بسیار زیادی هستند. در هنگام انتخاب و خرید این نوع سمباده بادی باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید تا بتوانید مناسب ترین نوع آن را تهیه کنید. یکی از نکات مهمی که باید مورد توجه قرار دهید عرض نوار سنباده است. اغلب از سنباده های تانکی با نوارهای 80 یا 120 سانتی متری استفاده می کنند.

بهتر است در هنگام کار با این سنباده های تانکی بادی از ماسک و همچنین محافظ گوش استفاده کنید. زیرا این سنباده ها هم صدای بسیار زیادی دارند و هم اینکه درحین سنباده زدن گرد و خاک زیادی ایجاد می کنند.

جمع بندی

در این نوشته اطلاعات کامل و مفیدی در مورد سنباده لرزان بادی ارائه کردیم. همان طور که توضیح دادیم این نوع سنباده ها با یک کمپرسور باد کار می کنند و انواع مختلفی دارند. با استفاده از سمباده بادی می توانید از مزایای کاربرد آن مانند سرعت بالا، راندمان بیشتر، داغ نکردن سنباده در زمان طولانی و غیره بهره ببرید.

انواع سنباده لرزان بادی مانند سنباده تانکی بادی، سنباده تفنگی بادی، سنباده سرکج بادی و سنباده چهارگوش بادی را نیز به طور کامل معرفی کرده و ویژگی های آن ها را بیان و بررسی کردیم. کاربردهای سمباده لرزان را نیز مطرح کرده ایم. شما می توانید با توجه به این توضیحات و البته با توجه به کاربرد مورد نظرتان مناسب ترین نوع سنباده بادی را تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *