مقالات

پرچ کن پنوماتیک چیست؟

نحوه مراقبت و نگهداری از میخکوب‌های بادی

پرچ کن بادی چیست؟  در این نوشته تصمیم داریم تا با ارائه اطلاعات مفیدی در مورد پرچ کن بادی به طور کامل به این سوال پاسخ دهیم. معمولا از پرچ کن یا پرچ زن برای متصل کردن دو قطعه فلزی نازک به یکدیگر استفاده می کنند. پرچ کن بادی نوعی از ابزارآلات بادی است که برای استفاده کردن از آن باید از کمپرسور باد استفاده کنیم. پرچ کن های بادی را می توانیم به طور کلی در دو دسته ی چرخشی و کششی تقسیم بندی کنیم. پرچ کن ها بادی نسبت به پرچ کن های برقی سبک تر هستند و عمر مفید بالاتری هم دارند.

میخ پرچ کن بادی چیست؟

میخ پرچ کن بادی چیست؟ پرچ کن های بادی در انواع مختلف میخ پرچ کن بادی، مهره پرچ کن بادی و غیره در بازار موجود هستند. از میخ پرچ کن بادی برای متصل کردن ورقه های فلزی، پلاستیکی، فایبر گلاس، چوبی و غیره در صنایع مختلف استفاده می شود. وجود کمپرسور باد در این ابزار به عنوان تأمین کننده نیروی محرکه می باشد. استفاده از این دستگاه سبب افزایش راندمان و سرعت انجام کارها می شود. همچنین استفاده از میخ پرچ کن بادی سبب صرفه جویی در زمان و انرژی خواهد شد.

میخ پرچ کن های بادی دارای انواع مختلفی هستند و هر نوع از آن ها نیز برای مواد و آلیاژهای خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. به همین دلیل در هنگام خرید این ابزار باید توجه داشته باشید که میخ پرچ کن بادی مناسب برای کاربرد مورد نظر خود را تهیه کنید. میخ پرچ کن بادی پیستون جدا، میخ پرچ کن بادی نازل بلند، میخ پرچ کن بادی مستقیم، میخ پرچ کن بادی تفنگی، میخ پرچ کن بادی هیدرولیکی و میخ پرچ کن بادی پیستونی از جمله انواع کاربردی میخ پرچ کن های بادی می باشند که با توجه به ویژگی ها و قابلیت هایی که دارند در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

  کاربردی بودن پرچ زن در صنایع مختلف

اگر قصد استفاده از پرچ کن بادی دارید احتمالا می خواهید بدانید مزایای پرچ کن بادی چیست؟ از جمله مزایای استفاده از این ابزار می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • طراحی این ابزار به گونه ای است که کاملا خوش دست و راحت می باشد و می توانید بدون خستگی، برای مدت طولانی آن را در دست نگه دارید.   
  • با توجه به نوع کار و موادی که استفاده می کنید می توانید تنظیمات خاصی را روی دستگاه ثبت کنید. این تنظیمات برای استفاده های بعدی نیز تا زمانی که خودتان تنظیمات جدیدی را وارد نکنید، باقی خواهند ماند.
  • از پرچ کن بادی می توانید برای پرچ کردن آلیاژهای مختلف استفاده کنید.
  • تعمیر نگه داری این ابزار بسیار ساده است.
  • سرعت بالای دستگاه سبب افزایش سرعت انجام کارها می شود.
  • وزن سبک این دستگاه باعث می شود در حین کار با دستگاه خسته نشوید.

مزایای استفاده از این ابزار سبب شده است تا از آن به صورت گسترده در صنایع مختلف استفاده شود.

 نکات مهم و موارد ضروری برای استفاده از پرچ کن بادی

تا اینجا به طور کامل به سوال پرچ کن بادی چیست؟ پاسخ داده ایم و حالا قصد داریم نکاتی را که باید در هنگام استفاده از این ابزار مورد توجه قرار دهید، بیان و بررسی کنیم. با رعایت برخی موارد می توانید از ابزارآلات بادی به بهترین نحو ممکن استفاده کرده و طول عمر مفید این ابزار را افزایش دهید.

یکی از مهم ترین نکاتی که در هنگام کار با پرچ کن بادی باید مورد توجه قرار دهید، روغن کاری روزانه این ابزار است. روغن کاری روزانه این ابزار سبب می شود تا قطعات فلزی متحرک اصطکاک کمتری داشته باشند و از سایش آن ها جلوگیری شود. بهتر است بعد از هر بار استفاده از پرچ کن بادی به وسیله روغن زن های دستی یا روغن زن های اتوماتیک، روغن کاری را انجام دهید.

استفاده از برخی فیلترهای نیز به طول عمر دستگاه های بادی کمک زیادی می کند. نفوذ رطوبت و گرد و خاک به داخل ابزار آلات بادی می تواند سبب خراب شدن زود هنگام این ابزار شود. نفوذ رطوبت به داخل این دستگاه ها سبب زنگ زدن قطعات فلزی داخلی آن ها خواهد شد. برای رفع این مشکل می توانید در پرچ کن بادی برای جلوگیری از نفوذ رطوبت از فیلتر رطوبت گیر استفاده کنید. استفاده از این فیلتر سبب افزایش عمر مفید دستگاه شما خواهد شد.

تنظیم فشار باد کمپرسور نیز اهمیت زیادی در عملکرد صحیح و بی نقص دستگاه های بادی دارد. مقدار فشار باد باید روی مقدار مجازی که توسط کارخانه برای هر دستگاه تعیین شده است، تنظیم شود. تنظیم نبودن فشار باد کمپرسور سبب آسیب دیدن دستگاه های بادی می شود.

جمع بندی

 در این نوشته به طور کامل به سوال پرچ کن بادی چیست؟ پاسخ داده ایم. همان طور که توضیح دادیم پرچ کن بادی با استفاده از قدرت باد برای متصل کردن دو یا چند قطعه به یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرد.  استفاده از این ابزار با توجه به کارایی و مزایای زیادی که دارد در صنایع مختلف بسیار رایج می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *