مقالات

فرز انگشتی بادی چیست؟

فرز انگشتی بادی چیست؟

فرز انگشتی بادی چیست؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است. از آنجایی که ابزارهای کار تنوع بسیار زیادی پیدا کرده‌اند انتخاب هر ابزار کار سختی شده است. باید هر ابزار را به طور دقیق بشناسید تا بتوانید در زمان مناسب از آن استفاده کنید. فرز انگشتی بادی انواع مختلفی دارد و در صنایع گوناگون از آن استفاده می‌کنند. برای شناخت و آگاهی بیشتر درباره کاربرد این ابزار، مزایا و معایب آن و طریق کارکرد آن با ما همراه باشید.

فرز انگشتی بادی چیست؟

یکی از ابزارهای مناسب برای پرداخت‌کاری، فرز کردن و برشکاری فرز انگشتی نام دارد. فرزهای انگشتی بادی دارای طول عمر زیاد و کاربرد راحتی هستند. در این ابزار یک کمپرسور باد برای کارکرد آن وجود دارد. فرز انگشتی بادی در انواع مختلفی تولید می‌شود که باید در صنایع گوناگون با توجه به نیاز صنایع مورداستفاده قرار گیرند. اگرچه فرز انگشتی در انواع مختلف برقی و شارژی هم تولید می‌شود اما فرز‌های بادی بیشتر مورد‌استفاده قرار می گیرند.

فرز انگشتی بادی چگونه کار می‌کند؟

برای کار فرز انگشتی بادی باید از یک کمپرسور برای انتقال نیروی موردنظر به داخل دستگاه استفاده کرد. باد از طریق اتصالات لازم وارد فرز انگشتی می‌شود و به نیروی محرکه مکانیکی تبدیل خواهد شد. پس از آن پره‌های داخلی فرز به حرکت درآمده و این چرخش به روتور منتقل می‌شود. چرخش روتور به شفت منتقل شده و کولت را می‌چرخاند. زمانی که شما شاسی این دستگاه را فشار دهید نیروی باد را به نیروی چرخشی تبدیل می‌کنید و عملیات پرداخت‌زنی به راحتی انجام می‌شود. استفاده از دستگاه فرز باید با ایمنی بسیار بالا انجام شود. اگر شما تخصص کافی در این زمینه ندارید بهتر است ابتدا نکات ایمنی مربوط به فرز انگشتی را مطالعه کرده سپس با آن کار کنید.

مزایا و معایب فرز انگشتی بادی

فرز انگشتی بادی کیفیت بسیار مطلوبی دارد و استفاده از آن با مزایای زیادی همراه است. از مزایای خاص این دستگاه می‌توان به استفاده از هوای فشرده و مقرون به صرفه‌تر بودن آن نسبت به دستگاه‌های دیگر اشاره کرد. در تولید فرزهای انگشتی برقی از سیم پیچ و زغال استفاده می‌شود. اگر به طور مداوم از این دستگاه استفاده کنید بسیار داغ می‌شود و باید آن را استراحت دهید. اگر این دستگاه در استفاده مداوم خاموش نشود منجر به سوختگی موتور آن خواهد شد. استفاده از فرز انگشتی اینگونه نیست و تا ساعت‌ها می‌توان بدون هیچگونه مشکلی از آن استفاده کرد.

این نکته یک مزیت مهم برای کارهایی مانند مجسمه‌سازی و فرسایشی محسوب می‌شود که زمان زیادی برای تکمیل کار نیاز است. از مزیت‌های دیگر فرز بادی می‌توان به قیمت مناسب آن نسبت به دیگر دستگاه‌ها اشاره کرد. فرز‌های انگشتی بادی قطعات کمتری نسبت به قطعات داخلی فلز انگشتی برقی دارند. این نکته باعث وزن پایین فرز بادی و خوش دست بودن آن شده است که یک مزیت مهم محسوب می‌شود. این دستگاه با امنیت بالاتر نسبت به سایرین تولید می‌شود. اگرچه این دستگاه مزایای زیادی دارد اما معایب آن هم قابل بررسی است.

 کمپرسوری که برای استفاده از این فرز به کار می‌رود ممکن است هزینه زیادی برای شما ایجاد کند. فیلترهای موجود در این دستگاه باید به درستی نگهداری شده و به طور مرتب روغن‌کاری شوند. اگر این فیلترها آسیب ببینند باید آن‌ها را تعویض کنید و هزینه‌های زیادی برای شما ایجاد می‌شود. این دستگاه نیاز به یک شیلنگ فنری یا معمولی برای ارتباط با کمپرسور دارد که یک عیب محسوب می‌شود. این دستگاه در مقابل آب خشکی آسیب‌پذیر بوده و باید در نگهداری آن دقت بالایی داشته باشید. اگر به طور مرتب این دستگاه را روغن‌کاری کنید معایب آن بسیار کاهش می‌یابد. در مقابل مزایای زیادی که این دستگاه دارد می‌توانید از معایب آن چشم‌پوشی کنید.

کاربردهای فرز انگشتی بادی چیست؟

فرز انگشتی بادی کاربرد فراوانی دارد. از کاربردهای آن می‌توان به استفاده در صنایع مختلف مربوط به فلزات، سنگ‌ها، چوب و شیشه اشاره کرد. از آنجایی که فلز انگشتی با سری‌های مختلف به کار می‌رود تا تبدیل‌های متنوع می‌تواند کارهای خاصی را روی اجسام مختلف انجام دهد. برشکاری توسط فرز بادی با دقت بسیار زیادی انجام می‌شود. از کاربردهای دیگر این ابزار می‌توان به شیارکاری، تمیزکاری، صیقل‌زنی و غیره روی سطوح مختلف اشاره کرد.

برای انجام عملیات‌های مختلف توسط فرز بادی باید از فرم‌های مختلفی استفاده کرد. این فرم‌ها که با مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند توانایی کار کردن روی متریال مختلف را تعیین می‌کنند. برای پرداخت‌کاری روی فلز و فولاد باید از فلز فرم الماس استفاده کرد. برای تمیزکاری، پرداختکاری و… روی سطوح مختلف هم باید از سنگ‌های انگشتی استفاده کرد. از کاربردهای دیگر فرز انگشتی بادی می‌توان به حذف زنگ‌زدگی اشاره کرد. برای این کار باید از انواع پد سنباده، سمباده چتری و فرچه سیمی که تنوع بسیار زیادی دارند استفاده کرد.

سخن پایانی

با توجه به مطالب بالا متوجه شدیم که یکی از ابزارهای لازم در صنایع مختلف که کاربرد فراوانی دارد فرز انگشتی بادی است. از این ابزار می‌توان در منزل هم استفاده کرد. از آنجایی که نیروی مورد نیاز برای کاربردهای مختلف این دستگاه توسط یک کمپرسور باد تامین می‌شود بسیار مقرون‌به صرفه است. کاربردهای فراوان این ابزار باعث شده که مجموعه‌های زیادی آن را با برندهای مختلف تولید کنند. هرچه کیفیت قطعات مورداستفاده در این ابزار بهتر باشد طول عمر آن افزایش خواهد یافت. فرز انگشتی بادی برای عملیاتی مانند تمیزکاری، پرداخت‌کاری، حذف زنگ‌زدگی، منبت‌کاری و… روی سطوح مختلف مناسب است. اگر به اطلاعات بیشتری درباره این دستگاه نیاز دارید، از طریق سایتpumaair.irبا ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *